niedziela, 13 listopada 2011

Ocena 360. Formularz ankiety

Podstawą ocen 360 stopni jest założenie, że precyzyjna ocena kompetencji analizowanego pracownika może zostać zdobyta poprzez uśrednienie ocen osób otaczających badanego standardowo zwierzchnik, podwładni, współpracownicy z podobnych miejsc itp.

Wykres oceny 360 stopni

W tej informacji uwaga zostanie wybrana na problemie ocen respondentów w postaci wybieranych najchętniej sposobów: formularz drukowany, ankieta, a także ankieta on-line. Dla niewymagającego użytkownika można te metody traktować jako takie same; w każdym z tych przypadków osoba ankietowana wypowiada się na temat oceny poziomu kompetencji wypowiadając opinię o danej osobie. Ankiety papierowa i elektroniczna posiadają taką samą kolejność obszarów,więc nie widać różnic między nimi.

Warto być świadomym, że występuje argument, który uzasadnia wykorzystania w badaniach formularzy z dostępem przez internet. W tej sytuacji (i często stosują takie podejście nakierunkowane na precyzję raportu firmy doradcze w obszarze informatyki) operator badania tak pisze program komputerowy obsługujący badanie, by zachowania przedstawione w ankiecie udostępniane były w przypadkowej kolejności. Dzięki temu, że zniechęcenie do pracy nad ankietą respondenta przekłada się bezpośrednio na wzrost rozrzutu systematycznego w trakcie kolejnych pytań ankiety, zastosowanie przypadkowego rozkładu pytań czyni wynik bardziej liniowym i tworzy go nieco bardziej podobnym pod względem błędu statystycznego.


Inne blogi: Blog 1 Blog 2 Blog 3
Słowa kluczowe: ocena 360 stopni, badanie 360, ocena 360, badanie kompetencji pracownika, badanie kompetencji, ocena kompetencji, metoda 360, ankieta oceny 360, formularz oceny 360, ankieta on-line

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz